Opublikowany przez: Familiepl 2022-05-30 12:17:41
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
Ostatnie dni zaskakują nas zmienną aurą. Po sporym ociepleniu, nadeszły zdecydowanie chłodniejsze temperatury, a wraz z nimi deszcze, burze, a przede wszystkim silne wiatry. W ostatnich dniach IMGW wydało ostrzeżenia dla wielu rejonów, w których silnie wiał wiatr, a ostrzeżenia były 1 i 2 stopnia. Takie zmiany pogody mogą być niekorzystne dla meteopatów, którzy są dość reaktywni na zmiany atmosferyczne na zewnątrz. Okazuje się też, że wiele osób może cierpieć na objawy choroby fenowej, nawet o tym nie wiedząc.
Jak czytamy w komunikacie na stronie IMGW, zmiana pogody będzie negatywnie wpływać na naszą koncentrację, powodować uczucie senności, wydłużać czas reakcji oraz potęgować dolegliwości bólowe.
Gwałtowne zmiany ciśnienia i pojawienie się tzw. wiatrów fenowych (np. sirocco, halny) mogą dodatkowo sprzyjać złemu samopoczuciu. Są one wiatrami ciepłymi, suchymi i dość silnymi. Wiatry fenowe ogrzewają i osuszają powietrze, a przedostają się przez tereny tak gwałtownie, że w krótkim czasie mogą zmienić temperaturę otoczenia o 20 stopni.
To właśnie w związku o oddziaływaniem wiatru fenowego, niektóre osoby mogą się gorzej czuć. Pojawia się wówczas tzw. choroba fenowa. Jakie są objawy choroby fenowej? Najczęstsze objawy choroby fenowej to osłabienie, senność złe samopoczucie. Choroba fenowa może także objawiać się zaburzeniami rytmu serca u osób chorujących na nie, znaczną nerwowością i rozdrażnieniem, migrenowymi bólami głowy i problemami ze snem.
Kiedy mamy świadomość, że silny wiatr może powodować u nas złe samopoczucie, warto w te dni pozwolić sobie na więcej relaksu i nieco zwolnić tempo. Mniejszy stres, dodatkowa joga z relaksacją, czy uspokajająca herbata ziołowa pomogą się nieco wyciszyć i lepiej spać. A w przypadku wyjątkowo dokuczliwych lub bólowych objawów, warto się skontaktować z lekarzem, którzy zaleci stosowne leki objawowe.
CZYTAJ TEŻ >> SIDS - co to jest śmierć łóżeczkowa i czy można jej zapobiec?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.